Аманаска

аманаска йога

Завдяки ЗСУ та непохитному наміру наших студентів, ми провели курс з читання оригінального санскритського тексту «Аманаска», котрий був запланований ще до початку повномасштабного вторгнення і проходив у перший місяць війни.

За результатами наших зустрічей підготували короткі висновки.

Лейтмотивом тексту є практика для досягнення стану в котрому стає можливим пізнання трансцендентної реальності. Вона описується як найвища, істина, недвоїсна, такою, що є причиною виникнення всіх форм буття. Можливість її досягнення знаходиться за межами збідностей розуму (манаса). Тому текст і називається «Аманаска», буквально «за(а-)межами розуму (-манаса)». В інших текстах терміни «аманаска» і «самадгі» зустрічаються як синоніми.

Не дивлячись на те, що Аманаска відноситься до хатха-йогічних текстів, в ньому приводиться незвичний погляд на те, як досягти вищих станів йоги.

Класичний шлях полягає у послідовному опануванні контролю тіла, дихання, індрій та манаса. Тут же йдеться про те, що не контроль є головною умовою, а розслаблення. А також те, що споглядання вищої реальності та трансцендентний стан – це природне буття людини. Воно зʼявиться саме, варто лише виконати практику розслаблення та направити увагу в себе. Такий погляд нагадує ідеї тантри та демонструє те, що в 11 сторіччі традиції вже перетиналися.

Статистично часто в тексті зустрічаються такі терміни:

paratattva вища реальність, трансцендентне;

layaрозчинення (поєднання із трансцендентним);

siddhi надлюдські здібності, які виникають в результаті практики йоги.

Наводяться описи йогівських практик:

медитація на розслаблення;

розвиток свідомості у стані сну;

розотожнення з емоціями;

шамбхаві мудра.

🎓 Ми рекомендуємо цей текст також для мовленнєвої практики студентам, що вивчають санскрит від 2 років. В тексті багато випадків вживання коренів другої дієвідміни та cvi-конструкцій.